img

Bakan Özer, Yavuz Bülent Bakiler Kütüphanesi'nin açılışını yaptı


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler'in isminin verildiği İstanbul Anadolu Lisesi kütüphanesinin açılışına katıldı.

Bakan Özer, İstanbul Anadolu Lisesi Yavuz Bülent Bakiler Kütüphanesinin açılış törenindeki konuşmasında gençlerin, öğretmenlerin ve vatandaşların Türkçeyi çok daha iyi kullanmalarını sağlamak için çaba sarf ettiklerini ifade eden Bakan Özer, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak üç dile ağırlık verdik bu dönemde. Birincisi Türkçe, ikincisi matematik çünkü matematiğin de bir dil olduğuna inanıyorum. Bir insanın yaşamla ilişkisini rasyonel bir zeminde kurgulama imkanı veren enstrümanlar içermektedir. Üçüncüsü de bir yabancı dil. Ama bunların ilk çıkış noktası mutlaka Türkçe. Onun için Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkçe seferberliğini başlatıp özellikle gençlerimizin, yavrularımızın Türkçenin zengin sözcük dağarcığıyla tanışmaları için her türlü imkanı seferber etmeye çalışıyoruz.

26 Ekim 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında iki ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 kütüphane yapıldı. Mevcut kütüphaneler de zenginleştirildi.” dedi.

Kültür ve sanat alanlarında birçok ismin okullarla buluşturulduğunu dile getiren Özer, "İstanbul'un farklı ilçelerinde Alev Alatlı'dan Mustafa Kutlu'ya, İhsan Fazlıoğlu'ndan Erhan Afyoncu'ya bizim insanımızın isimlerini okullarla buluşturduk ve o okulları, o insanlara emanet ettik. İşte bugün de bu okulumuzu kıymetli Hoca'mıza emanet ediyoruz. Gençlerimiz, çocuklarımız sizlerin isimlerini, sizlerin eserlerini tanısınlar." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Özer, Bakiler ve öğrencilerle birlikte kütüphanenin açılış kurdelesini kesti.

Öğretmenler odasında sohbet ederek talep ve önerileri dinleyen Bakan Özer, öğretmenlerin yardımcı kaynaklar için teşekkür etmesi üzerine ek kaynaklar üretmek için çalıştıklarını söyledi.

Öğretmenlere "Öğretmenlik Meslek Kanunu" ile ilgili düşüncelerini soran Bakan Özer, bu düzenlemenin eski bir düzenleme olduğunu, daha önceki düzenlemede kota olduğunu ve yapılan değişiklikle bu kotanın kaldırılarak daha fazla öğretmenin bu imkandan yararlanmasına olanak sağladıklarını söyledi. 

Kariyerle ilgili her sistemde sınav olduğunu, bunun istisnasının bulunmadığını kaydeden Özer, sınavla öğretmen yeterliliklerinin ölçülmediğini vurguladı. Bakan Özer, süreç içinde iyileştirmelerin yapılacağını kaydetti.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.