Home Dijital Gazete Esenyurt Belediye Meclisi’nde ek bütçe talebine onay çıkmadı

Esenyurt Belediye Meclisi’nde ek bütçe talebine onay çıkmadı

by bist-viop

Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda Esenyurt Belediyesi Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un gündeme getirdiği “Ek Bütçe” talebinin Ak Parti ve MHP grupları tarafından reddedildi.

Esenler Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un başkanlığında gerçekleşen Esenyurt Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ikinci meclis oturumunda, Başkan Bozkurt’un gündeme taşıdığı “Ek Bütçe” talebi ve Moskova Belediyesi ile Esenyurt Belediyesi arasında yapılması düşünülen iş birliği ve kardeş belediye protokolünü içeren maddeler, AK Parti ve MHP grupları tarafından reddedildi.

AK Parti’li ve MHP’li meclis üyeleri, Başkan Bozkurt’un oylama öncesinde yaptığı, “Bütçe talebinin kabul edilmemesi, meclisin feshine neden olur” uyarısına rağmen ilgili maddeye “Hayır” oyu verdi. Mecliste çoğunluğu ellerinde bulunduran AK Parti ve MHP gruplarının, daha önce de Esenyurt halkının yararına olan birçok konuya mecliste engel olduğunu hatırlatan Başkan Bozkurt, Esenyurt halkının nitelikli hizmet alabilmesinin önüne set konulduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

“Bir liramız elli kuruşa düştü”

‘Ek Bütçe’ oylamasından önce bir sunum gerçekleştiren ve bütçe talebinin gerekçelerini anlatan Başkanı Bozkurt, yüzde 80’lere varan enflasyon rakamlarına dikkat çekerek, “Belli ki Esenyurtlulara hizmet veremeyeceğiz. Neden? Yüzde seksen enflasyon var. Yani bizim bir liramız elli kuruşa düştü. Artık bir liralık iş yapma şansımız yok. Dolayısıyla mal ve hizmetlerin tamamını almam, yapmam mümkün değil” şeklinde konuştu.

“Telafisi imkânsız sonuçlar doğurur”

Bütçenin onaylanmaması halinde meclisin fesh olacağı uyarısında da bulunan Başkan Bozkurt, “Kanun koyucu demiş ki ‘Eğer meclis üyeleri ya da meclis görevini ihmal ederse belediye meclisinin düşmesi gerekiyor.’ Benim bunu size söylemem gerekiyor. Sizlerden bir kez olsun sağduyulu davranmanızı rica ediyorum. Zira Esenyurt’a yapılacak en büyük kötülüğün bu bütçeye hayır demek olduğunu hatırlatmak zorundayım. Aksi takdirde telafisi imkansız sonuçlar doğuracak ve bu hiç kimse açısından olumlu olmayacak” dedi.

“Başakşehir Belediyesi yüzde 248 ek bütçe istemiş!”

Diğer belediyelerin talep ettiği ek bütçe oranlarından örnekler veren Başkan Bozkurt, merkezî hükümetin yüzde 63 oranında ek bütçe istediğini de hatırlattı: “Arnavutköy Belediyesi yüzde 102 ek ödenek istemiş. Avcılar Belediyesi yüzde 72 istemiş. Başakşehir Belediyesi yüzde 248. Büyükçekmece yüzde 67, Çekmeköy ve Esenler 83 istemiş. Biz ise yüzde 55 istiyoruz. Yüzde 63 bütçe artırımı yapmış bir merkezî hükümet var.”

“Amacınız bizi engellemek”

Başkan Bozkurt, konuşmasının sonraki bölümünde, ek bütçe talebine hayır oyu vereceklerini belirten AK Partili ve MHP’li meclis üyelerine tepki gösterdi. “Eğer bütçe onaylanmazsa kesin olan şey şu: Esenyurt Belediyesi hizmetlerini yapamaz duruma gelecek” diyen Başkan Bozkurt,  “Personel maaşlarının yüzde 92’sini harcamışız. Benim personel maaşını ayarlayabilmem için bütçemin belli olması lazım. İstiyorsunuz ki yatırım yapmayalım. Yaptığınız işlemin adı, Esenyurt Belediyesi’nin hizmet üretmesini engellemektir” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment