img

Fx piyasalar


USD/TRY: Şahin Fed ve sterlindeki baskı ile birlikte dolardaki güçlenme sonrası dün tahvil faizlerinde yükseliş ve Wall Street'te düşüş yaşandı. Sterlin tarafında İngiltere Merkez Bankası Başkanı'nın "faizleri ne kadar gerekirse o kadar artıracağız" açıklaması takip edildi. Sterlinin rekor düşük seviyeye gerilemesi ardından ülkenin tahvil faizlerinde de anlamlı bir yükseliş gözlendi. ABD 10 yıllık tahvil faizi, 24 baz puan artışla %3,92 seviyesinden günü sonlandırdı. İngiltere 10 yıllık tahvil faizindeki günlük yükseliş 53 baz puan oldu. Bugün ise dolar endeksinde kısmi geri çekilme gözleniyor. Bu ortamda, Dolar/TL'de de yükseliş gözleniyor. Öte yandan, oynaklık ise görece düşük kalmaya devam ediyor. Teknik olarak da kur 18,40 seviyesinin üzerinde kalarak 18,55 direnç bölgesine doğru yönelebilir. Yurt içinde bugün veri takvimi sakin, yurt dışında ise ABD verileri odaklı bir gündeyiz. ABD'de dayanıklı mal siparişleri, konut verileri ve Conference Board tüketici güven endeksi takip edilecek. Bugün Fed Başkanı Powell'ın TSİ 14.30'da konuşması bulunmakta. Ayrıca Chicago ve St. Louis Fed başkanlarının da konuşmaları bulunuyor. Bunun yanında ECB tarafında yetkililerin açıklamaları izlenecek.


EUR/USD:  Resesyon endişelerine rağmen enflasyona karşı şahin tutum sergileyen Fed'in, sıkılaştırma hareketlerine devam etmesi fiyatlanıyor. Buna bağlı olarak da yukarı yönlü baskı altında kalan tahvil faizlerindeki yükseliş dün tahvil ihaleleri ile birlikte ekstra baskı altında kaldı.  ABD 10 yıllıkların getirisi 24 baz puan yükselerek Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyesi olan %3,93'ü test etti. Tahvillerde yaşanan geniş çaplı satışların ardından ise bu sabah dolar endeksinde kısmi geri çekilme gözleniyor. Veri takviminde ABD odaklı bir gündeyiz. Bugün ABD'de dayanıklı mal siparişleri, konut verileri ve Conference Board tüketici güven endeksi takip edilecek. Ayrıca Fed ve ECB yetkililerinin açıklamaları izlenecek. Teknik seviyelere bakıldığında paritede baskı azalmış gözükse de Cuma günü Euro Bölgesinde açıklanacak enflasyon verisine kadar 0,9750 direnç ve 0,95 destek seviyeleri arasında bant hareketi görülebilir.


XAU/USD: Dün 1.622-1.650 arasında hareket eden Ons Altın günü de 1.623 seviyesinden kapattı. Dün Amerikan 10 yıllıklarının %3,93 seviyesine kadar yükselmesiyle değer kaybını sürdüren değerli madende bugün tahvil faizlerinin geri çekilmesiyle ve Amerikan vadelilerinin pozitif seyriyle geri alımlar söz konusu. Teknik seviyelere bakıldığında ise 1.650 bölgesinin üstünde yapılacak kapanışlar  görünümü güçlendirebilir ve 1.680 ana direncine taşıyabilir, son dibin altında gelecek kapanışlar ise düşüşü 1.570 seviyesine götürebilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.