img

Piyasaların yönü


BIST100… Geçen hafta endeks aşağı yönlü düşüşünü devam ettirdi. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Rusya'nın en son kısmi seferberlik ilan etmesi ve İran içinde görülen protestolar global bazda bir jeopolitik riske işaret etmektedir. En son Yünanistan'ın ABD işbirliği ile adalara zırhlı araç sevkiyetı ve akabinde Türkiye'nin resmi protesto etmesi mevcut gerilimi daha da artıran gelişmelerdir.

USDTRY… Güne 18.45 TL seviyelerinde başlayan kur, yukarı yönlü seyretmektedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi ve jeopolitik risk olumsuz bir etkenler olmaya devam etmektedir. FED enflasyonu baskılamak adına dün 3. Kez 75 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı. TCMB geçen hafta açıkladığı faiz kararında 100 baz puan indirerek faiz oranını %12 seviyesine indirdir.

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite yatay seyretmektedir. Sabah saatlerinde parite 17.77 TL seviyelerinde seyretmektedir.

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Bu risklerin üzerine ayrıca Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesi bölge açısından jeopolitik riske işaret etmektedir. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. EUR tarafında değer kaybı hızlanarak 0.9500 seviyelerini test etmektedir. En son İtalyan seçimlerini aşırı sağ partinin kazanması mevcut Avrupa tarafındaki belirsizlikleri daha da artırmaktadır.

XAUUSD… Global bazda artan jeopolitik gerilim, altını orta vade de tekrar yukarı yönlü ivmelendirmiştir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, Ukrayna-Rusya dışında olası jeopolitik riskler ve bunun global yansımaları bu ihtimali güçlendirmektedir.

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde gram altın da yatay seyrini sürdürmektedir. Rusya/Ukrayna bazlı gerilim halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 982 TL seviyelerini görmektedir.

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir.OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını orta vadeli devam ettirmektedir. ABD, stratejij rezervden 10 milyon varil petrol satacağını duyurdu.

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Mevcut küresel riskler önemini korumaktadır. Rusya bazlı riskler ve FED faiz artırımı endeksi aşağı yönlü baskılamaya devam edecektir

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.